انواع خالکوبی ؛
- خالکوبی فرهنگی و آیینی : پیروان و افراد فرقه ها و گروههای خاص مذهبی و آیینی به روش ها و مناسبتهای خاص ممکن است خالکوبی کنند.
- خالکوبی حرفه ای : برخی افراد ماهر و حرفه ای هستند که با استفاده از ماشین و ابزار مخصوص خالکوبی و نقشه ها و طرح های متنوع این کار را انجام می دهند. این ماشین اغلب شبیه یک هفت تیر و تپانچه می باشد که اصطلاحاً به آن تفنگ خالکوبی می گویند. مکانی که در آن خالکوبی انجام می شود را هم استودیو (کارگاه) می نامند.
- خالکوبی زیبایی : گاهی از خالکوبی بعنوان یک شیوه آرایش دائمی استفاده می شود بعنوان مثال خط چشم و دور لب، ابرو و .... بدلیل اینکه رنگ خالکوبی به مرور زمان کمرنگ می شود لازم است در فاصله های زمانی مشخص آنرا تکرار کرد.
- خالکوبی پزشکی : این نوع خالکوبی به منظور زیبایی نیست بلکه اهداف طبی بدنبال دارند از جمله بیمارانی که مبتلا به مشکلات مزمن هستند مثل دیابت ممکن است یک عبارت هشدار دهنده مبنی بر اعلام بیماری خود را خالکوبی کنند تا درصورت لزوم پزشکان و پرستاران متوجه بیماری آنها شوند ( وقتیکه خود بیمار بیهوش است و طبعاً قادر به بیان بیماری خود نیست).
مثال دیگر وقتی است که لازم باشد یک اقدام درمانی خاص را در یک نقطه از بدن چند بار تکرار کند ( رادیوتراپی ) بنابراین آن نقطه خاص را با خالکوبی علامتگذاری می کنند. در عمل جراحی زیبایی سینه ها هم ممکن است از خالکوبی استفاده شود.
- خالکوبی حادثه ای - اتفاقی : در آسیب  ها و تصادفات که پوست خراشیده شده و مواد خارجی وارد پوست می شوند چنانچه خوب تمیز نشوند پس از مدتی درست مانند یک خالکوبی اثر آن باقی می ماند.
 

چرا مردم خالکوبی می کنند؟
کارشناسان دو دلیل عمده و اصلی را بیان می کنند. یک، گروهی از افراد همواره  می خواهند خاص بودن و منحصر به فرد بودن خود نسبت به بقیه را به گونه ای نشان دهند. دوم، عده ای هم می خواهند عضویت و وابستگی خود به یک دار و دسته و فرهنگ خاص را نشان دهند. با توجه به دو دلیل اصلی فوق می توان انگیزه اغلب افرادی که خالکوبی می کنند را توجیه کرد.
 
 


تاريخ : دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ | 11:43 | نویسنده : فردين تير انداز |